سلام اصفهان

اصفهان نصف جهان

درباره اصفهان

" اصفهان "

شهر اصفهان در جلگه اي از آبرفتهاي زاينده رود بنا شده است . اين شهر از جمله شهرهايي است که شايد تاريخ و سابقه آن به سابقه و قدمت کشور ايران برسد. اصفهان در بيشتر ادوار تاريخ ايران از بزرگترين شهرهاي کشور بوده است.

در داستانها ، بناي شهر را به کيکاووس و عده اي از مورخين بناي آن را به طهمورث ديوبند ، سومين پادشاه پيشدادي نسبت داده اند. اين شهر از دوران باستان در کرانه هاي زاينده رود وجود داشته و به گفته مورخان حتي پيش از شهرياري شاهان هخامنشي ، شهري آباد بوده و بعداً به صورت اقامتگاه تابستاني پادشاهان هخامنشي در آمده است. اين شهر در زمان حکومت اشکانيان و ساسانيان ، متجاوز از نهصد سال مرکز استان بزرگي در ميانه کشور بوده است.

اصفهان در سال 20 ه.ق به تصرف سپاه اسلام در آمد و اين امر باعث شد تا تمدن و هنر اسلامي ، کم کم در آن گسترش يافته و بناهايي با سبک معماري اسلامي در اين شهر ساخته شود.

شهر اصفهان ، بعد از سال 301 ه.ق به دست سامانيان افتاد و رفته رفته بر وسعتش افزوده شد. اين شهر مدتي نيزپايتخت طغرل سلجوقي بود. در حمله مغول ، جلال الدين منکبرني پسر سلطان جلال الدين خوارزمشاه شهر را از ويراني نجات داد. در زمان سلطنت شاه عباس اول ، اصفهان به اوج شکوه و عظمت خود رسيد. شاه عباس اين شهر را پايتخت خود قرار داد و ساختمانهاي زيبايي در آن بنا کرد. عبارت " اصفهان نصف جهان " نيز از همين زمان است. در اواخر دوره صفويه ، افغانها اين شهر را ويران و مردم آن را قتل عام کردند. در زمان قاجار پس از انتقال پايتخت به تهران ، اصفهان رو به ويراني گذاشت . ظل السلطان ، پسر ناصر الدين شاه ، بسياري از عمارات صفوي کنار زاينده رود را ويران کرد و مصالح آن را براي ساختن کاخ خود معروف به پارک ظل السلطان به تهران انتقال داد.

آثار ديدني و توريستي اصفهان

اصفهان از جهت معماري اسلامي ، جاذب جهانگردان بيشماري بوده و هست. علاوه بر آثار و ابنيه اين شهر ، زاينده رود نيز در زمينه جلب سياحان نقش موثري دارد ، زيرا در داخل و خارج شهر مناظر و تفريح گاههاي بسيار جالبي در اطراف آن به وجود آمده است. به طور کلي آثار مهم تاريخي در شهر اصفهان عبارتند از:

ميدان امام ( نقش جهان ): در مجاورت ميدان امام قبل از آن که شهر اصفهان به پايتختي صفويه انتخاب شود ميداني وجود داشته است به نام ميدان نقش جهان . در زمان شاه عباس کبير مساحت ميدان را تا حدود امروزي آن وسعت داده و در اطراف آن بناهاي تاريخي مشهوري چون مسجد امام (شاه) ، مسجد شيخ لطف الله ، عمارت عالي قاپو و سردرِ قيصريه را بنا نمودند. طول اين ميدان 510 و عرض آن 163 متر است.

کاخ چهل ستون: اين کاخ در زمان شاه عباس دوم در سال 1057 ه. ق در زميني به وسعت 67000 متر مربع ساخته شده است. اين بنا داراي ايواني رفيع ، با 18 ستون است و تالار آئينه و اتاقهايي در شمال و جنوب با گچبري ، آئينه کاري و نقاشيهاي عالي از جمله بناهاي داخلي آن است.

منارجنبان: اين بنا که در تاريخ 716 ه.ق ساخته شده ، آرامگاه ابوعبدالله است. دو مناره جالب اين بنا به علت ارتعاشي که پس از تکان دادن يکي در ديگري ايجاد مي شود به منارجنبان شهرت يافته اند. ساختمان آن به شيوه معماري مغول است و درفاصله 6 کيومتري غرب شهر اصفهان قرار دارد.

مدرسه چهار باغ (سلطاني): مدرسه چهارباغ که از مشهورترين مدارس تاريخي اصفهان است در زمان شاه سلطان حسين صفوي و در فاصله سالهاي 1118 تا 1126 ه.ق ساخته شده است. اين بنا آخرين شاهکار معماري دوره صفوي است. در مجاورت اين مدرسه بازارشاهي ( بازارچه بلند) قرار گرفته است.

مسجد امام: اين مسجد که قبلاً مسجد شاه يا سلطاني نام داشت در زمان شاه عباس کبير ، بين سالهاي 1021 تا 1040 ه. ق بنا شد . ساختمان مسجد از نظر معماري ، کاشي کاري و عظمت گنبد و مناره ها از شاهکارهاي قرن يازدهم ه.ق مي باشد . ارتفاع گنبد مسجد 54 ، متر و مناره آن 52 متر مي باشد.

مسجد شيخ لطف الله : در شرق ميدان امام يا نقش جهان بناي مسجد شيخ لطف الله واقع شده است. ساختمان گنبد ، سردر ، کاشي کاري شبستان ، محراب گرانبها و کتيبه هاي زيبا ، عظمت خاصي به اين بنا داده است. ساخت اين بنا از سال 1011 تا 1028 ه.ق به طول انجاميده است. نام اين مسجد را از نام امام جماعت آن يعني شيخ لطف الله ، که در زمان شاه عباس اول در اين مسجد و مدرسه مجاور آن به اقامه نماز و تدوين علوم ديني اشتغال داشته، گرفته اند.

کليسا و موزه وانک: در محله جلفا يعني در جنوب زاينده رود 14 کليسا وجود دارد که معروفترين آن کليساي وانک است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. اين کليسا داراي نقاشيهاي متعدد از زندگي حضرت مسيح ، تزئينات و گچبري مي باشد. موزه وانک نيز در همين کليسا قرار دارد .

سي وسه پل( پل الله ورديخان): اين پل در جنوب خيابان چهارباغ بر روي زاينده رود ساخته شده و داراي سي و سه دهانه است. ساخت اين بنا به امر شاه عباس اول در سال 1011 ه.ق آغاز گرديد و توسط يکي از سرداران وي بنام الله ورديخان پايان يافت. اين پل با 300 متر طول و 14 متر عرض خيابان چهار باغ را به محله جلفا متصل مي کند.

پل خواجو: پل خواجو به دستور شاه عباس دوم در سال 1060 ه. ق ساخته شد . اين پل که بر روي زاينده رود واقع شده ، داراي 132 متر طول و 12 متر عرض مي باشد و از نظر معماري و کاشي کاري فوق العاده جالب و مشهور است.

بازار اصفهان: بناي قسمت عمده اي از بازار به سراها و کاروانسراها اختصاص دارد. اين اماکن از ارزش تاريخي خاصي برخوردارند. بازار اصفهان که از ديدنيهاي شهر است محل خريد و فروش کالا ، خصوصا صنايع دستي اصفهان مي باشد. از جمله اين صنايع مي توان به خاتم کاري ، مينا کاري ، قلمزني ، قلمکاري ، مينياتور ، نقاشي ، تذهيب ، منبت کاري ، خراطي ، پوست دوزي ، نقره سازي ، گلابدوزي ، سراميک ، قاليبافي و زرگري اشاره کرد ، بهترين سوغات اصفهان صنايع دستي آن است.

از ديگر نقاط ديدني اصفهان مي توان به مسجد جمعه ، سر در قيصريه ، کاخ هشت بهشت ، تالار اشرف ، بقعه بابا رکن الدين ، امامزاده اسماعيل ، هارون ولايت ، مناره چهل دختران و اماکن بسيار ديگري اشاره کرد که در طول تاريخ در اين شهر ساخته شده است. افزون بر اين ، پارک ملت ، آئينه خانه ، شهر بازي و.. از نقاط تفريحي هستند که در سالهاي اخير ساخته شده اند.

مسجد امام خميني( شاه) : اين مسجد مهمترين مسجد دوره صفوي در زمان شاه عباس اول است که بين سالهاي 1021 تا 1040 ه.ق بنا گرديد و از نظر معماري ، کاشي کاري ، حجاري ، عظمت گنبد و مناره ها از شاهکارهاي قرن يازدهم به شمار مي رود . ارتفاع گنبد مسجد 54 متر ومناره ي آن 52 متر مي باشد .

مسجد شيخ لطف الله، در شرق ميدان امام خميني (شاه): بناي مسجد شيخ لطف الله به فرمان شاه عباس و مخصوص خاندان سلطنتي ساخته شد . اين مسجد که شاهکار معماري و کاشي کاري قرن يازدهم ه.ق است ، صحن و مناره ندارد و گنبد آن شايد زيباترين گنبد مساجد جهان اسلام باشد. ساختمان اين مسجد در مدت 17 سال بنا شده است.

سي و سه پل يا پل الله ورديخان: اين پل که يکي از آثار تاريخي و ديدني شهر اصفهان است ، در انتهاي جنوبي خيابان چهارباغ بر روي زاينده رود ساخته شده است. اين پل آجري در سال 1011 هجري به فرمان شاه عباس اول ، توسط الله ورديخان به طول 300 متر و عرض 14 متر بر روي 33 چشمه ساخته شد.

قسمتي از بازار سر پوشيده اصفهان: مجموعه ساختماني و تجاري بازار ِ شهر اصفهان ، يکي از معروفترين بازارهاي ايران به شمار مي رود . در قسمتهايي از سقف گنبدي شکل اين بازار است پنجره هايي قرار داده شده تا داخل بازار روشن گردد. اين بازار در بين سالهاي 1011 تا 1029 ه.ق ساخته شده است.

عالي قاپو، در سمت غرب ميدان امام خميني(ميدان نقش جهان) : عمارت عالي قاپو که داراي شش طبقه است، در زمان شاه عباس بزرگ به منظور پذيرايي از ميهمانان در محل ساختمان قديمي در اوايل قرن 11 ه.ق بنا شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۸۴ساعت 8:53  توسط سید محمد پزشک زاده  |